Az aktív hallgatás nem könnyű feladat. Ahogy többször is hangsúlyoztam, kell hozzá idő, kíváncsiság, nyitottság és együttérzés. Talán amiatt a legnehezebb, hogy kritika, illetve ítélkezés nélkül kell hallgatnunk a másik felet, ehhez azonban tényleg magasszintű elfogadásra is szükség van. Úgy gondolom, hogy ha az értő figyelést meg tudod valósítani a számodra fontos szituációkban, akkor nagyon közel vagy ahhoz, hogy erőszakmentesen tudj kommunikálni.
A gyakorlásodat egy feladatlappal támogatni, amely segítségedre lesz érzelmeid monitorozásában, a változás nyomon követésében. A következő 2 hétben koncentrálj arra, hogy legyenek olyan interakcióid, amelyekben meg tudod valósítani az aktív hallgatást. A megéléseidet pedig jegyezd fel. A támogató kérdéseket a letölthető feladatlapon találod. A két hétnek itt is van szerepe, ez bőven elegendő idő ahhoz, hogy saját magadat meg tudd figyelni.
Miből veszed észre, hogy már fejlődtél aktív hallgatásban?
Amikor tényleg időt és lehetőséget adsz magadnak arra, hogy ítélkezésmentesen, nyitottan befogadd a másik ember mondanivalóját, akkor rengeteg pluszt kapsz. A másik ember látásmódja új távlatokat nyithat meg előtted, a beszélgetés pedig pozitív energiával tölt fel.
A következő 2 hétben folytass olyan beszélgetéseket, ahol maximálisan törekedsz az értő figyelemre. Töltsd ki az alábbi űrlapot! Ne feledd, hogy a dátumnak a szokott módon jelentőségé van, hiszen ezt a gyakorlatot akár fél év múlva újra megcsinálhatod. Akkor arra figyelj, Az értő figyelem az, amikor nem csak testileg, hanem lelkileg, az elménkkel is részt veszünk egy beszélgetésben.
Anyagok fülről letölthető: Aktív hallgatás teszt