Az értő figyelemmel kapcsolatban nagyon fontos megnézni azt, hogy akivel éppen kommunikálok, az hol tart az asszertivitás terén, ez pedig felveti azt a kérdést, hogy hogy áll az önismerettel illetve az érzelmi intelligenciaszintje mennyire magas. Mint oly sok témakörnél, itt is hatalmas segítségünkre lehet a Maslow piramis, hiszen támpontot adhat saját vagy éppen beszélgető partnerünk reakciójára, indítékára.
Bár valóban sokszor utalnak rá tanulmányokban, cikkekben a szakemberek, azért a biztonság kedvéért röviden összefoglalom, hogy mi is az a Maslow piramis és miért fontos nekünk az erőszakmentes kommunikáció szempontjából.
Abraham Maslow szerint az emberi szükségleteket hierarchikusan lehet rangsorolni. Ezek a szükségletek pedig megadják azokat a tényezőket, amelyek motiválnak bennünket életünk során.
És akkor vissza az eredeti témákhoz! Hogy jön a Maslow piramis a kommunikációhoz? A válasz nagyon egyszerű. Az optimális kommunikáció megköveteli, hogy a beszélgetőpartnerem óhaját, szükségletét ne hagyjam figyelmen kívül. Ha ismerem, hogy ő éppen hol tart, sokkal fogékonyabb vagyok arra, hogy megértsem viselkedését, hozzáállását és reakcióját. A Maslow piramis elméletét követve pedig egyértelmű, hogy ha valakinek valamilyen fiziológiai szükséglete van, akkor kevésbé tud koncentrálni. Kivel ne fordult volna elő, hogy olyan éhes volt, hogy az zavarta a koncentrációban? De akkor is őrült nehéz figyelni, ha éppen fáj a fejünk vagy egyszerűen nagyon kell pisilnünk… 😊 Esélytelen nyugodtan végignézni egy színházi előadást, ha azon morfondírozunk, hogy vajon bezártuk-e az ajtót otthon. És egy baráti beszélgetést is tönkre tud tenni az a tény, ha azon jár az eszünk, hogy kihúztuk-e a vasalót.
Az optimális kommunikáció ugyanis megköveteli, hogy fiziológiai szükségleteink ki legyenek elégítve, biztonságban érezzük magunkat, olyan csoportban legyünk, ahová szívesen tartozunk, akikkel szívesen osztjuk meg gondolatainkat. Ha tehát bármelyik szint inog, akkor veszélyben érezzük magunkat, ami egyértelműen hatással van a kommunikációra és annak végkimenetelére.
Számomra egy nagyon érdekes és tanulságos vonulat, ahogyan a Maslow piramis szintjeit összehangoljuk a kommunikációval, hiszen tényleg magyarázatot ad sokféle emberi reakcióra, viselkedésre. Tényleg van, amikor valaki azért kommunikál agresszíven, mert veszélyben érzi magát. Ez nem menti fel a stílus alól, azonban bennünk nekünk segítséget nyújt abban, hogy vele szemben is erőszakmentesek tudjuk maradni, esetleg feltárjuk indítékait. A másik fél megértéséhez tehát mindig fontos a háttér megismerése és ebben a Maslow piramis segítségünkre lehet.
Folytatásképpen egy újabb teszt következik még mindig a Maslow piramissal összhangban.