A nemet mondás művészete: hogyan és mikor?

Az asszertivitáshoz, vagyis az érdekérvényesítő kommunikációhoz szervesen hozzátartozik a nemet mondás képessége. Ha készen állsz arra, hogy érzéseidet saját magad számára megfogalmazd, ha pontosan tisztában vagy az igényeiddel, akkor a nemet mondás sem tűnik majd olyan ijesztőnek.

Tapasztalatom szerint a nemet mondáshoz nagy szükség van arra, hogy önképünk és önismeretünk rendben legyen. Visszautalva az első témakörre, az is nagyon fontos, hogy egyenlő kommunikációs szinten legyünk azzal, akinek nemet szeretnénk mondani, illetve azt is tudnunk kell, hogy a nemet mondás milyen igényünk kielégítését szolgálja.

Miért fontos a nemet mondás?

A munkahelyen és a magánéletben egyaránt előfordulhat velünk, hogy olyan tevékenységet kell elvégeznünk, ami vagy nem a mi feladatunk, vagy éppen tudjuk, hogy nem igazán mi vagyunk benne a legjobbak. Olyan is előfordulhat, hogy szívesen megtennénk valamit, azonban nem fér bele az időnkbe, ha megtennénk, akkor le kellene mondanunk valamiről, amit egyébként szívesebben csinálnánk. Néha időhiány miatt van szükség egy nemre, de lehet, hogy valami olyat várnának el tőlünk, amire éppen nem állunk még készen. Ráadásul ha túl sok esetben mondunk a kérésekre igent, akkor fizikálisan és mentálisan is túlterhelhetjük magunkat.

Ne feledd: jogunkban áll nemet mondani! (Az asszertív jogokról egy külön leckében még lesz szó.) Ha képesek vagyunk rá – és tényleg reális keretek között használjuk – akkor bizony felszabadító erővel bír.

Miért olyan nehéz?

Sokszor attól tartunk, hogy megbántjuk vele a másikat, esetleg kapcsolatunk kárt szenvedhet. Az is lehetséges, hogy felmerül bennünk, hogy a nemet mondással egy lehetőséget szalasztunk el. Vagy csupán a megfelelési kényszer dolgozik bennünk. Ilyenkor jusson eszünkbe az, amit eddigre már begyakoroltunk: gondoljuk át, hogy mi a mi igényünk az adott szituációval kapcsolatban. Mi az előnye vagy hátránya, ha nemet mondunk és milyen következménye lehet.

Segíthet, ha belegondolunk mi a legrosszabb, ami történhet a nemet mondás hatására? Ha van lehetőségünk és időnk ezt a kérdést átgondolni, akkor a legtöbbször arra jövünk rá, hogy a nemet mondás egy valódi alternatíva.

Lehetséges lépések

Nézzük meg, hogy milyen lépések segítenek abban, hogy ne csak elméletben, a fejünkben lejátszott párbeszédekben, hanem a gyakorlatban is bátran éljünk a nemet mondás lehetőségével!

1.  Visszatükrözés: ebben a fázisban a másik számára megmutatjuk, hogy mi jutott el hozzánk, mit értettünk meg abból, amit mondott. Itt szükséged van az értő figyelem témakörében tanultak alkalmazására valamit a tények és vélemények elkülönítésére.

2.  Nemet mondás: ebben a fázisban kimondjuk, hogy nem.

3.  Kapcsolatban maradás: ha kimondtuk a nemet, akkor van lehetőségünk arra, hogy megkérdezzük a másiktól, hogy ennek hatására hogyan érzi magát.

Gyakorlat:

Gondold végig, hogy mikor mondtál utoljára nemet! Az alábbiakban számos kérdést olvashatsz, amely segítség lehet számodra abban, hogy a nemet mondás folyamatát átgondold. Azt javaslom, hogy a válaszokat írd fel magadnak, mert úgy jobban tudatosul benned, hogy hogy állsz ezen a területen!

„A” rész

Amikor utoljára nemet mondtál:

  • Hogyan tetted?
  • Követted a fenti három lépést?
  • Ha igen, akkor milyen érzés volt, miután megtetted?
  • Ha nem, akkor hogyan tudnád úgy átalakítani az akkor elhangzottakat, hogy ennek megfeleljen?
  • Érzésed szerint megbántottad a másik felet?
  • Rákérdeztél, hogyan érzi magát a másik fél a nemet mondás hatására? Ha nem kérdeztél rá, akkor esetleg erre van még lehetőséged?

„B” rész

Ha nem tudsz olyan példát felidézni, amikor nemet mondtál, akkor a következő 2 hétben figyeld meg, hogy adódik-e olyan szituáció, amikor a nemet mondás lenne a legjobb lépés!

Ha adódik ilyen szituáció, akkor ugorj vissza „A” részhez és az alapján gondold végig a történéseket!

„C” rész

Ha nem adódik a következő két hétben olyan szituáció, amikor nemet mondanál, akkor még jobban összpontosíts saját magadra és az igényeidre! Előfordulhat, hogy nem vetted észre, nem ismerted fel saját igényedet erre vonatkozóan. Ez egyáltalán nem gond, hiszen most kezdesz el foglalkozni ezzel a kérdéskörrel. Ahogy az elején is írtam, berögzött szokásokat kell megváltoztatnunk, de mindezek előtt észrevenni saját magunkon. Ez egyáltalán nem egyszerű feladat. Az is lehetséges, hogy egy számodra kedves barátoddal átbeszéled a napodat és segítséget kérsz tőle arra vonatkozóan, hogy ránézzetek volt-e olyan helyzet, amikor jobban jártál volna egy határozott nemmel.

Scroll to Top